Všeobecné informácie

Studium střední školy v Austrálii"Přál bych si, abych si mohl zopakovat školní rok v Austrálii. Chtěl bych znovu o Vánocích surfovat v moři, jezdit po plážích na koni, sejít se opět se všemi kamarády a hlavně s mou „mámou a bratry“. Jít do školy a pak jim všem ukázat, jak se hraje pořádný evropský fotbal… A hlavně cestovat po zemi, kde je sníh, poušť, hory, pláže i dešťový prales."
Jan Mikeš
 

Země “Aussies”
Studenti, kteří si zvolí Austrálii, mohou očekávat volnější a přátelský způsob života, který bude plný nových vzrušujících možností. Jak města, tak i venkov nabízejí jedinečné zážitky. Na výletech můžete prozkoumat Barrier Reef, Sydney, Ayers Rock, koaly, klokany a mnoho dalšího.

Australané, zvaní “Aussies”, jsou otevření, přátelští a zvědaví. Jejich životní styl je uvolněný. Velice rádi hovoří s nově příchozími a vyptávají se jich na jejich zemi. Ať se v Austrálii ocitnete kdekoli, vždy budete vítáni.

Austrálie je feudální monarchií a nezávislou součástí Britského Společenství národů. Státní svátek, nazývaný též Australský den, se slaví 26. června na památku prvních britských vězňů, kteří přijeli do New South Wales v roce 1778.

Austrálie je nejmenším a nejsušším ze všech sedmi kontinentů a dělí se na osm států a provincií: The Northern Territory, New South Wales, Queensland, South Australia, Western Australia, Canberra, Victoria a Tasmania.

Australská High School
Australská high school začíná v osmém a končí ve dvanáctém ročníku. Australané tedy studují high school pět let. Poslední ročník (12.) je završen závěrečným osvědčením, který je podmínkou vstupu na univerzitu. Studenti si na high school mohou vybrat z řady volitelných předmětů např. umění, sport, práci s počítačem, drama nebo jazyky. Můžete studovat dokonce i japonštinu, indonéštinu nebo čínštinu!

Australský školní rok se skládá ze čtyř semestrů s nejdelší přestávkou od prosince do konce ledna. Další prázdniny jsou o Velikonocích, v červenci a v září. Studijní výsledky posledních dvou ročníků jsou započítány do závěrečného osvědčení. Ti, kteří chtějí pokračovat ve studiu na univerzitě, musí studovat během posledních osmi semestrů obzvlášť pilně (nezapomínejte, že školní rok má čtyři semestry).

V Austrálii nosí studenti školní uniformy. Školní výuka začíná obvykle v 9.00 hod. a končí okolo 15.00 hod. Studenti obědvají ve škole a často si oběd přinášejí z domova, i když mají možnost koupit si jej ve škole.

Přehled ročníků na australské high school odpovídající české střední škole

  • 10. ročník odpovídá druhému ročníku střední školy
  • 11. ročník odpovídá třetímu střední školy
  • 12. ročník odpovídá čtvrtému ročníku střední školy
  • Začátek školního roku: polovina ledna nebo polovina září.

Aktivity ve volném čase
Většina Australanů se ve volném čase věnuje některému druhu sportu a četná australská sportovní odvětví vytvořila i kulturní základ. Klimatické podmínky a nádherné pláže dávají téměř celoročně prostor k provozování sportů venku a v mnohých částech Austrálie je po celý rok teplé počasí.

Většina Australanů žije na pobřeží, a proto se nejvíce věnují vodním sportům jako je jachting, surfování, plavání a vodní lyžování. Mnoho lidí závodí v plavání a jachtingu a země pořádá nesčetné soutěže v surfování. Nový módní sport "wakeboarding" se u mladých Australanů stal neuvěřitelně populárním a dokonce se i připravují soutěže v této disciplině.

Velmi populární jsou i míčové hry. Kroket, australské ragby, fotbal a tenis jsou oblíbenými australskými suchozemskými sporty. Australané také tráví mnoho času povzbuzováním svých oblíbených týmů. V zemi je obrovské množství sportovních arén a zařízení. V každém městě najdete tenisové kurty a kryté bazény. Austrálie se může pochlubit mnohými legendárními hráči kroketu, kroket zde patří k masovým sportům.

Hory tvoří pouze malou část Austrálie. Můžete se tam věnovat lyžování, jízdě na snowboardu a dalším zimním sportům. Za sněhem se každoročně vydávají tisíce lidí a zimní sporty jsou na vzestupu.

Způsob života australských rodin
V Austrálii rodiny často žijí ve vlastním domě ve vilové čtvrti. Většina domů má tři až čtyři ložnice; mnohé mají bazén, ale postrádají klimatizaci nebo ústřední topení. Místo toho mají krb a plynové vyhřívání. Většina australských rodin chová nějakého domácího mazlíčka.

Obecně by se dalo říci, že australští rodiče jsou poměrně přísní. Chtějí vědět, co děláte a s kým. Domů musíte chodit včas. Rodiče mívají na své dospívající potomky značný vliv. Sami zjistíte, že rodiny bývají vstřícné, přátelské a mají smysl pro humor. Australané se rádi škádlí a umějí se smát i sami sobě. Mnozí jsou velmi přímí a srdeční.

Australská mládež musí plnit určité domácí povinnosti; i vy dostanete na starost některou domácí práci. Očekává se od vás, že si budete uklízet svůj pokoj, pomáhat s nádobím a ostatními běžnými domácími pracemi. Rodiny ocení vaši pomoc a brzy vás budou považovat za své právoplatné členy.

Australské rodiny jsou aktivní a rády tráví volný čas pohromadě. Většina matek pracuje na celý nebo poloviční úvazek. Dospívající často vypomáhají v McDonaldu nebo v místních supermarketech. Je zcela běžné, že si sami vydělávají na oblečení a zábavu. 

Ceny pro školní rok 2018/ 2019

 Program Austrálie Cena programu Rozsah datumu narození
 rok337 500 CZK/ 13 500 USD1.7. 2000 - 30.6. 2004
 semestr322 500 CZK/ 12 900 USD 1.7. 2000 - 30.6. 2004

Základní cena je uvedena v USD. Cena v CZK je orientační a bude překalkulována v aktuálním kurzu v den úhrady programu.

Konec přijímání přihlášek a odesílám všech podkladů do dané země je 1.3. pro roční nebo semestrální studium od září a 1.9. pro semestrální studium od ledna.

Podrobné informace jak postupovat při přihlášení, jak vypadá organizace studia naleznete zde.
Kompletní ceník programu Rok na střední škole naleznete zde.

Přihlásit se na kurz