Všeobecné informácie

Studium střední školy v BrazíliiBrazílie – země samby

Na Brazílii je všechno velké – počínaje její zeměpisnou rozlohou a konče přírodním bohatstvím. Brazílie je pátou největší zemí světa. Je dokonce větší než kontinentální USA. S lesy pokrývajícími více než 65 % jejího území je Brazílie domovem největšího tropického deštného pralesa na světě – Amazonie, kde je možné najít vzácné rostliny používané v moderním lékařství. Také fauna Brazílie patří k jedněm z nejrozmanitějších.

Také rozdíly mezi jednotlivými částmi Brazílie jsou velké. Na jihu, kde je většina obyvatel evropského původu (zvláště Portugalci, Španělé, Němci a Italové), jsou nádherné pláže a hory – vše v evropském stylu. Na severovýchodě najdete písečné pláže s palmovými háji a vysokými teplotami, tolik typickými pro tropické oblasti.

O obyvatelích Brazílie se říká, že jsou přátelští a vždy ochotni pomoci. Vyzkoušejte si tradiční tanec sambu a nezapomeňte ani na Churrascaria (barbeque), kde své chuťové buňky překvapíte věhlasným brazilským hovězím nebo vepřovým s rýží a fazolemi. V Brazílii zjistíte, že tradiční rodinné hodnoty a postavení jednotlivých členů rodiny se začínají měnit v souladu s tím, jak se v celé Brazílii střetávají staré tradice s novým myšlením. I přes tyto protiklady však právě ve svobodomyslných a na svou vlast patřičně hrdých Brazilcích objevíte to pravé kouzlo Brazílie.
Brazílii objevil portugalský mořeplavec Pedro Alvares Cabral 22. dubna 1500. Jméno Brazil pochází od jména stromu zvaného ”pau brasil”, z kterého se získávalo červené barvivo na barvení látek. V této době také začíná první kolonizace Brazílie. Aby se Portugalsko vyhnulo vojenským vpádům kvůli nesmírnému přírodnímu bohatství Brazílie, muselo podepsat řadu dohod se Španělskem, Anglií, Holandskem a Francií.

V roce 1822 portugalský princ vyhlásil nezávislost Brazílie. 15. listopadu roku 1889, po období ekonomické krize, která vyvolala nedůvěru k monarchii, byla Brazílie prohlášena republikou. Hned následující den musela královská rodina opustit Brazílii a vrátit se do Portugalska. Nyní je hlavou státu prezident, který je volen jednou za pět let, a to přímou volbou.

Brazílie je země plná hudby – počínaje indiány s jejich rákosovými flétnami, přes Portugalce s jejich vyhlášenými zpěváky a hráči na housle, až po Afričany, kteří si s sebou přinesli spoustu vzrušujících rytmů. Brazilská hudba je velmi rozmanitá. Můžete zde slyšet klasická díla Villa-Lobose, měkké tóny bosa novy či vířivý rytmus samby.
Brazilci milují sport, což dokazuje počet sportovních klubů v zemi, kterých je zde na 8 000. Avšak žádný sport v Brazílii není tak populární jako fotbal, brazilsky futebol.

Brazilská střední škola
Vzdělávací systém Brazílie se dělí na tři částí, které se nazývají grau. První grau začíná v sedmi letech věku brazilských dětí, druhá začíná v patnácti letech a třetí v 18 nebo 19 letech, Tato grau odpovídá studiu na univerzitě. Studenti první nebo druhé grau si nemohou volit jednotlivé předměty. V druhé grau musí studovat portugalštinu, brazilskou literaturu, matematiku, zeměpis, dějepis, chemii, fyziku, biologii a občanskou výchovu. Některé školy nabízejí také výtvarnou či hudební výchovu nebo výpočetní techniku. Je zcela běžné, že, pokud škola nenabízí některé předměty, si je studenti druhé grau doplňují mimo školu.

Školní rok začíná v březnu a končí v prosinci. Zimní prázdniny jsou v červenci. Na většině státních škol mají studenti výuku buď ráno, odpoledne nebo večer. Na některých soukromých středních školách je výuka ráno a odpoledne. Na některých typech škol je výuka i v sobotu.

Začátek školy: Konec ledna nebo konec července

Aktivity ve volném čase
V prvních měsících svého pobytu budete součástí malé skupinky přátel Vašich hostitelských sourozenců. Také si budete muset zvyknout na trochu obrácený styl života, protože většina Brazílie ožívá až po deváté hodině večerní.
Na rozdíl od mnoha jiných zemí školy v Brazílii nejsou středisky společenských aktivit. Společenský život mladých Brazilců se netočí kolem sportu, tréninků a dalších aktivit, které by pořádala škola. V Brazílii jsou školy považovány čistě za vzdělávací zařízení. Proto Vám bude při organizování náplně volného času nápomocná hostitelská rodina a vaši přátelé.

Způsob života brazilských rodin
Naši studenti budou s největší pravděpodobností umístěni do rodin z vyšších společenských vrstev, což znamená, že budete žít v pohodlném domě, budete mít dobré jídlo, a také bude postaráno o vaši dopravu či lékařskou péči v případě potřeby.

Rodinné vztahy v Brazílii jsou stále velmi pevné. O rozhodnutích rodičů se nediskutuje a musí se dodržovat. Rodiče mají také poslední slovo při kázeňských či jiných rodinných problémech. Ačkoli děti mohou vyjádřit své mínění, které je velmi často bráno v úvahu, nemohou vládnout rodinou jak se jim zachce. Aktivity, při kterých se schází celá rodina, jsou velmi časté – ať už se jedná o sledování televize nebo o dovolenou. Rodina v Brazílii zahrnuje také všechny příbuzné, zvláště pokud bydlí blízko.

Brazilci obvykle jedí dvě jídla denně – oběd a večeři. Snídaně bývají velmi lehké – mléko, káva, chléb, někdy také sýr, ovoce nebo džus. Některé rodiny mívají odpoledne lehkou svačinu.

Většina brazilských rodičů vyžaduje od svých dětí, aby je informovali o svých aktivitách. Pokud tedy plánujete jít ven, připravte se na to, že vaši hostitelští rodiče budou chtít vědět s kým jdete a kdy se vrátíte. S největší pravděpodobností je budete muset požádat o dovolení jít ven.

Ceny pro školní rok 2018/ 2019

 Program Brazílie Cena programu Rozsah datumu narození
 rok144 600 CZK/ 5 900 EUR1.6. 2000 - 31.7. 2003
 semestr140 900 CZK/ 5 750 EUR1.6. 2000 - 31.7. 2003

Základní cena je uvedena v EUR. Cena v CZK je orientační a bude překalkulována v aktuálním kurzu v den úhrady programu.

Konec přijímání přihlášek a odesílám všech podkladů do dané země je 15.4. pro roční nebo semestrální studium od září a 15.10. pro semestrální studium od ledna.

Podrobné informace jak postupovat při přihlášení, jak vypadá organizace studia naleznete zde.
Kompletní ceník programu Rok na střední škole naleznete zde.

Přihlásit se na kurz