Všeobecné informácie

Studium střední školy ve Francii"Francie je nádherná země. Všichni, které jsem tam potkala, byli ke mně velmi příjemní, otevření a hlavně zvědaví, kdo jsem a jaké to u nás je. Mojí nejlepší kamarádkou byla moje hostitelská máma. Často si píšeme a letošní léto plánuji, že je opět navštívím. Po roce stráveném ve Francii mluvím plynně francouzsky. V budoucnu bych chtěla pracovat v EU a využít tak zkušeností získaných ve Francii. Jednou z nejcennějších zkušeností uplynulého roku je asi to, že jsem se naučila mnoho o sobě samé a stala se sebejistější a samostatnější."
Anna Neumannová
 

Francie - Pátá republika
Francie je známá svým uměním, módou a gastronomií. Na severu najdete oblast Champagne, kde se vyrábí světoznámé sekty. Ve středu Francie se rozkládá nejrozlehlejší pohoří Massive Centrale s nádherným jeskyním systémem. Směrem na jih potkáte úžasné pláže a bohaté zemědělské kraje. Při odbočce do Alp se můžete potěšit majestátní krásou těchto nejvyšších evropských hor. Ve vašem itineráři nesmí chybět Paříž se známou Eiffelovou věží, chrámem Notre Dame, Louvrem či bulvárem Les Champs Elysées.

Francouzská high school - le lycée
Ve Francii budete navštěvovat školy na vysoké akademické úrovni. Francouzské školy jsou součástí nejkvalitnějšího systému vzdělávání světa.

Školní rok je rozčleněn do tří semestrů s prázdninami o Dušičkách, na Vánoce, v únoru a o Velikonocích.
Lycée je pouze tříleté nikoli čtyřleté, jako většina středních škol u nás. Připravte se na 25 vyučovacích hodin týdně, které vyžadují skutečně pilnou přípravu. Hodnocení se pohybuje mezi 0 a 20 a pokud dosáhnete v testu 10 (tedy průměr), měli byste vědět, že je to velmi dobrý výsledek! Na francouzské škole není možné si zvolit jednotlivé předměty; ale pouze určité zaměření (literární, ekonomické, přírodovědné, atd.)

Přehled ročníků na francouzské střední škole:

  • Classe de seconde (10. ročník) odpovídá prvnímu ročníku střední školy. Studenti navštěvují francouzštinu, matematiku, fyziku, biologii, cizí jazyk (angličtinu, španělštinu nebo němčinu), zeměpis, historii, tělovýchovu a dva volitelné předměty, např. další jazyk a ekonomii
  • Classe de premiere (11. ročník) odpovídá druhému ročníku střední školy. Během něj si studenti vyberou zaměření: literární, přírodovědecké nebo ekonomické. Poslední dva ročníky studia se věnují právě předmětům tohoto zaměření. Na konci 11. ročníku studenti podstoupí písemnou a ústní zkoušku z francouzštiny založenou převážně na literatuře.
  • Classe de terminale (12. ročník) odpovídá třetímu/čtvrtému ročníku střední školy. Během posledního roku lycée studenti absolvují stejné předměty jako v ročníku 11. s výjimkou francouzštiny. Místo ní studují filozofii. Na konci roku je čeká velká zkouška: le baccalaureat. Ti, kteří chtějí pokračovat na univerzitu, ji musí úspěšně složit.
  • Začátek školního roku: začátek až polovina září.

Aktivity ve volném čase
Pobyt ve Francii bez návštěvy místní kavárny by bylo jako opomenout dort na oslavě babiččiných narozenin. Kavárny prostě k Francii patří a všechny nabízejí klasické francouzské speciality.

Francouzi mají velmi rádi individuální sporty. Země se rozkládá nedaleko Alp a Francouzi tráví mnoho času v přírodě. Rybaření, tenis, horská turistika a rozličné vodní sporty jsou některými z oblíbených aktivit ve volném čase.
Silniční cyklistika je v zemi Tour de France, nejprestižnější cyklistické soutěže světa, velmi populární. Každý rok sledují Tour de France (probíhá od poloviny června do poloviny července) miliony fanoušků z celého světa.
Oblíbené jsou i týmové sporty jako je fotbal, petanque, kroket a ragby. V těchto disciplinách má Francie národní týmy světové úrovně. V létě 1998 Francie hostila mistrovství světa ve fotbale (a domácí tým se stal světovým šampiónem!).

Způsob života francouzské rodiny
Francouzská rodina má silný cit pro soudržnost a účastní se mnoha činností společně. Jakmile dorazíte do Francie, hostitelská rodina vás odveze do nového domova, abyste si mohli vybalit a zabydlet se. S dorozumíváním si nemusíte dělat starosti; vaše nová rodina vám pomůže a přivede vás na správnou cestu.

Ve Francii hraje velmi důležitou úlohu jídlo. Po prosté snídani dostanete vydatný oběd a večeři. Večeře se podává mezi 19.00 a 20.00 hodinou a bývá zdlouhavou záležitostí s mnoha chody.

Pokud budete pomáhat s běžnými domácími pracemi, lépe se přizpůsobíte nové rodině. Snáze si osvojíte zvyky hostitelské rodiny a francouzské způsoby a obyčeje. Stanete se součástí rodiny a budete se podílet na rodinném životě. Poznáte tedy to, co nikdy nezažije běžný turista

Ceny pro školní rok 2018/ 2019

 Program Francie Cena programu Rozsah datumu narození
 rok167 000 CZK/ 6 550 EUR1.9. 2000 - 31.7. 2003
 semestr156 800 CZK/ 6 150 EUR1.9. 2000 - 31.7. 2003

V ceně programu zahrnuty

    • zápis a studium na střední škole
    • umístění v hostitelské rodině, přes týden snídaně a večeře, během víkendu plná penze
    • podpora a asistence místního koordinátora
    • podklady k získání studijního povolení
    • orientační setkání před odletem
    • informační balíček
    • při státních školách: pojištění (léčebné výlohy, odpovědnost za škodu)
    • nepřetržitá telefonická asistenční služba

Základní cena je uvedena v EUR. Cena v CZK je orientační a bude překalkulována v aktuálním kurzu v den úhrady programu.

Konec přijímání přihlášek a odesílám všech podkladů do dané země je 15.4. pro roční nebo semestrální studium od září a 15.10. pro semestrální studium od ledna.

Podrobné informace jak postupovat při přihlášení, jak vypadá organizace studia naleznete zde.
Kompletní ceník programu Rok na střední škole naleznete zde.

Přihlásit se na kurz