Všeobecné informácie

Studium střední školy v NorskuNorsko – země půlnočního slunce

Norsko je zemí půlnočního slunce, elfů a sobů a také „lusekofter“ – to jsou krásné, hřejivé, vlněné svetry pletené v typických severských vzorech. Tyto svetry jsou zde velmi oblíbené, jelikož podnebí Norska je velmi chladné – vždyť leží u polárního kruhu! Samotný název země v angličtině – Norway – znamená „cesta na sever“. Na východě země sousedí se Švédskem zatímco na západě ji omývá Atlantický oceán. Norsko je země extrémů. Od drsných pohoří k překrásným fjordům, od prakticky neobydleného Severního mysu k plážím na jihu, od půlnočního slunce v červnu k 24 hodinám tmy v prosinci. Teploty se různí od -50 na severu do +35 na jihu. Hory a moře dominují této zemi na západním okraji Skandinávského poloostrova. Pobřeží je obklopeno obrovským množstvím fjordů, které mohou být hluboké až 1000 metrů, a také četné drobné ostrovy poseté podél pobřeží.

Norská střední škola

Norové začínají školní docházku v 6 letech a každý musí splnit 13 let povinné základní školy. Střední škola trvá 3 roky a je přípravou na další vysokoškolské vzdělávání. Studenti mají několik povinných předmětů, ale mohou si také zvolit volitelné předměty dle oboru jejich zájmu. Školní rok se dělí na 2 semestry – od srpna  do ledna a od ledna do června. Vztah mezi učitelem a žáky je obvykle přátelský a neformální. Studenti ve svém posledním ročníku jsou označováni jako „russ“. Tito budoucí absolventi bývají často slyšet a vidět ve městech a místních komunitách během celého roku, obzvlášť na jaře. Jsou oděni do červené nebo modré, mají svá speciální auta, oblečení, píšťalky apod a účastní se různých aktivit a výletů, párty, show a přehlídek. Poslední rok je zkrátka velká zábava, ale nejen to! Pro složení závěrečných zkoušek je nutné také pilně studovat!

Volný čas v Norsku

Norové o sobě obecně rádi tvrdí, že milují sport a venkovní aktivity. Fotbal je velmi oblíbený jak u děvčat tak u chlapců, podobně jako házená. Pokud máte rádi jiné sporty jako třeba tenis, golf, basketbal, volejbal, aerobik nebo lední hokej, nebudete mít v Norsku problém zůstat fit! V zimě je oblíbenou víkendovou aktivitou lyžování, v létě zase plavání nebo projíždění se na loďkách. Kromě sportovních aktivit existuje v Norsku mnoho organizací pro děti a mládež zaměřených na hudbu, zpěv, tanec, divadlo a výtvarné umění. Norové se rádi schází s rodinou a přáteli u rodinných oslav. Ve městech chodí mladí lidé do klubů, na diskotéky, do kina anebo na koncerty. V létě se zde koná mnoho hudebních festivalů, některé z nich jsou celosvětově známé.

Norský rodinný život

Průměrná norská rodina se skládá z otce, matky a dvou dětí. V několika posledních desetiletích přibylo neúplných rodin a společnost dnes běžně přijímá, že otec nebo matka žijí sami se svými dětmi. Stejně tak je přijatelné, že matka a otec žijí se svými dětmi bez uzavření sňatku. V každodenním životě jsou lidé zaneprázdněni prací, školou a dalšími aktivitami. Většina rodin má každý den společnou večeři a rodiče se snaží se svými dětmi trávit co nejvíce volného času. Většina norských dětí je od dětství vychovávána k tomu, aby dělali vlastní rozhodnutí a byli nezávislí. Ve výchově je kladen větší důraz na nezávislost, kreativitu a aktivní život spíš než na disciplínu a poslušnost. 

  

Ceny pro školní rok 2018/ 2019

 Program Norsko Cena programu Rozsah datumu narození
 rok188 700 CZK/ 7 400 EUR1.1. 2000 - 31.7. 2003
 semestr170 850 CZK/ 6 800 EUR1.1. 2000 - 31.7. 2003

Základní cena je uvedena v EUR. Cena v CZK je orientační a bude překalkulována v aktuálním kurzu v den úhrady programu.

Konec přijímání přihlášek a odesílám všech podkladů do dané země je 15.4. pro roční nebo semestrální studium od září a 15.10. pro semestrální studium od ledna.

Podrobné informace jak postupovat při přihlášení, jak vypadá organizace studia neleznete zde.
Kompletní ceník programu Rok na střední škole naleznete zde.

Přihlásit se na kurz