Všeobecné informácie

Studium střední školy ve Španělsku


Španělsko – Země Dona Quichota

Vydejte se do jedné z nejteplejších zemí Evropy! Vítejte v zemi s rozsáhlou kulturou a vzrušující staletou historií! Objevte mimořádnou přírodu odhalující pestrost krajiny Pyrenejského poloostrova. Španělsko můžeme rozdělit do tří oblastí. Středomořská oblast se vyznačuje slunečným a suchým podnebím. Oceánská oblast vás oslní svou zelení a zaskočí častými dešti. Centrální planina je relativně rovná a nepříliš úrodná. Miliony turistů ročně přitahuje Španělsko svou rozmanitostí. Středomořskou oblast zaplavují rok od roku miliony návštěvníků z různých koutů světa, kteří vyhledávají písečné pláže, vynikající španělské pokrmy a čilý noční život. Naleznete zde i proslulá golfová hřiště či tenisové kurty.

Španělsko je konstituční monarchií v čele s králem Janem Carlosem I., který je hlavou státu od smrti generála Franca. Vláda hraje ve vedení Španělska velmi důležitou roli. Občané si složení vlády volí v demokratických volbách.

V různých krajích se můžete setkat i se speciálním nářečím, jako je například Katalánština, Baskičtina nebo Andaluština. Ale nemusíte mít obavy, že byste se tam španělsky nedomluvili.

Nejznámější a nejoslavovanější národní svátek připadá na 12. říjen. Tento den je oslavou objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba a nástupu období Novověku.

Každý z vás určitě slyšel jména jako Velázques, Murillo či Cervantes. Velikáni španělské literatury jsou známí nejen v Evropě, ale i po celém světě. K moderním umělcům patří Lorca, Miró, Dalí a Picasso. Dnešní Španělsko je stále velmi otevřené umělcům a kultuře všech oborů. Velmi známá je španělská architektura, kterou ovlivnily Olympijské hry konané v Barceloně v roce 1992.

Španělské "liceo"
Španělskou střední školu studují žáci od 14 let. Stejně jako u nás trvá čtyři roky a studium je rozděleno na dvě části: BUP - první tři roky studia a COU - závěrečný ročník. Studenti, kteří se rozhodnou studovat ve Španělsku, budou rozmístěni podle svých znalostí španělštiny do 2. nebo 3. ročníku. Od studentů se očekává již předchozí znalost španělštiny a to minimální studium alespoň dva roky, jelikož veškerá výuka probíhá ve španělštině.V každém ročníku střední školy navštěvujete určitý počet povinných předmětů a v závěrečných dvou ročnících si studenti musí vybrat jedno z nabízených zaměření: přírodovědné, ekonomické nebo svobodné umění. Některé školy nabízejí svým žákům možnost studia zahraničních jazyků, převážně francouzštiny popřípadě angličtiny. Školní rok začíná ve většině škol 15. září a končí 15. června.

Aktivity ve volném čase
Díky skvělému podnebí můžete téměř po celý rok provozovat venkovní sporty. Pro milovníky vodních sportů se tu naskýtá možnost vodního lyžování, plavání, surfování nebo jen tak procházení se po plážích. Pro vás, kteří zrovna vodu v lásce nemáte, Španělsko připravilo tisíce kilometrů pěších stezek, stovky skal na lezení a nespočet kilometrů sjezdovek. Nesmíme samozřejmě opomenout již zmiňovaný golf, který by byla škoda nevyzkoušet, nebo tenis, který si můžete zahrát na půdě, na které trénují tenisté jako Rafael Nadal, David Ferrer a další hvězdy.

Způsob života španělské rodiny
Španělé obvykle žijí v bytech či rodinných domcích. Až už budete ubytováni v bytě nebo v domku, je zde pravidlem pomáhat hostitelské rodině s lehkými domácími pracemi, jako je například prostírání stolu a jeho následné sklizení či úklid svého pokoje.

Ke snídani očekávejte spíše lehčí jídlo a nechejte si v žaludku dostatek místa na výživný oběd. Ten je totiž Španěli považován za nejdůležitější jídlo dne, při kterém se sejde celá rodina. U večeře se opět schází celá rodina k lehčímu pokrmu a společné konverzaci.

Rodiny drží státní a křesťanské svátky. Při těchto oslavách se vám naskytne možnost setkat se s celou a obvykle velmi početnou španělskou rodinou. Španělé jsou křesťanským národem a může se stát, že se svými novými přáteli zajdete do kostela.

Ceny pro školní rok 2018/ 2019

 Program Španělsko Cena programu Rozsah datumu narození
 rok223 200 CZK/ 8 750 EUR1.6. 2000 - 31.7. 2003
 semestr168 300 CZK/ 6 595 EUR1.6. 2000 - 31.7. 2003

V ceně programu zahrnuty

    • zápis a studium na střední škole
    • umístění v hostitelské rodině, přes týden snídaně a večeře, během víkendu plná penze
    • podpora a asistence místního koordinátora
    • podklady k získání studijního povolení
    • orientační setkání před odletem
    • informační balíček
    • při státních školách: pojištění (léčebné výlohy, odpovědnost za škodu)
    • nepřetržitá telefonická asistenční služba

Základní cena je uvedena v EUR. Cena v CZK je orientační a bude překalkulována v aktuálním kurzu v den úhrady programu.

Konec přijímání přihlášek a odesílám všech podkladů do dané země je 15.4. pro roční nebo semestrální studium od září a 15.10. pro semestrální studium od ledna.

Podrobné informace jak postupovat při přihlášení, jak vypadá organizace studia naleznete zde.
Kompletní ceník programu Rok na střední škole naleznete zde.

Přihlásit se na kurz