Všeobecné informace

Studium na střední škole v Německu

Klasický výměnný program

Německá střední škola
Většina výměnných studentů je zařazována do 10., 11. nebo 12. ročníku německé high school. Tyto tři ročníky jsou v Německu přípravkou na univerzitní studia. Podmínkou studia na německé high school je alespoň tříletá předcházející výuka němčiny.

Budete studovat přírodní vědu, matematiku, němčinu, náboženství a jazyk. Z dalších předmětů si budete moci vybrat. V německých školách studenti hodně pracují ve skupinách a běžné jsou i diskuze. Očekává se, že studenti se podělí o své názory s ostatními, budou vykazovat zájem a zúčastní se výuky aktivně. Tento přístup se cení více než učení se nazpaměť. Pro dobrou známku je aktivní účast při hodinách stejně důležitá jako vynikající výsledek zkoušky.
Studenti navštěvují školu od pondělí do pátku od osmi hodin ráno do jedné až třetí hodiny odpoledne. Budete mít spoustu času na domácí úkoly. V některých oblastech výuka probíhá i v sobotu.

Přehled ročníků na německé střední škole a odpovídající ročníky na české střední škole

  • Klasse 10 odpovídá druhému ročníku střední školy.
  • Klasse 11 odpovídá třetímu ročníku střední školy.
  • Klasse 12 odpovídá čtvrtému ročníku střední školy.
  • Začátek školního roku: polovina září.

Aktivity ve volném čase
Mimo návštěv muzeí, kde lze nejen vidět, číst, ale především i poslouchat např. Wagnera nebo Beethovena, jsou Němci rádi sami aktivní. Buď se věnují nějakému kolektivnímu sportu nebo navštěvují tělocvičny fitness-center (stále populárnější!).

Po škole a domácí přípravě budete asi trávit volný čas s rodinou nebo s kamarády. Němečtí mladí lidé se často setkávají doma a dívají se na video nebo si povídají. Rádi nakupují, chodí do kina, nebo spolu sportují, oblíbené je třeba "inline skating".

Škola nabízí některé aktivity po vyučování. Většinu z nich, především sportovních, pořádá nějaký klub (Verein), do kterého se můžete přihlásit. Je to dobrý způsob, jak mimo školu potkat nové kamarády. Stejně jako v mnohých dalších evropských zemích je fotbal národním sportem číslo jedna a po celé zemi najdete menší i větší kluby.
Němci mají rádi společnost svých rodin a přátel, ocení však i chvíle samoty, kdy se věnují poslechu hudby, čtení, nebo jen relaxování v klidu a tichu.

Způsob života německé rodiny
Během výměnného roku v Německu nezískáte jen novou rodinu, ale i mnoho nových přátel, skvělých zážitků a pocit sebedůvěry. Naučíte se plynule hovořit německy - vždyť němčina je druhým nejpoužívanějším evropským jazykem.
Čas strávený s vaší hostitelskou rodinou bude velmi důležitý. V týdnu se rodina schází společně alespoň u jednoho jídla denně. O víkendech se možná vypravíte na návštěvu k přátelům nebo příbuzným, nebo na projížďku autem či společně na kola. Zcela běžná je i návštěva divadla nebo muzea. Obzvláště neděle je určena k odpočinku a přípravě na další pracovní týden.

Mladí Němci jsou často velmi nezávislí a mají více svobody než ostatní Evropané jejich věku. Týká se to určených příchodů domů. Hostitelská rodina s vámi bude zacházet jako s dospělými. Znamená to možná větší svobodu, než jste měli doma, ale také větší odpovědnost. Je velice důležité, aby vám hostitelská rodina mohla důvěřovat.
Jako členové rodiny by naši studenti měli pomáhat s domácími pracemi, aniž by jim o to kdokoliv musel říci. Můžete například vyvenčit psa, umýt nádobí, nebo překvapit rodinu kulinářskou specialitou vaší země.

V Německu rodinám velmi záleží na tom, aby alespoň jednou denně stolovaly pohromadě. K víkendovým radostem patří návštěva divadla nebo muzea. Často si však rodina pouze vyjde do města nebo do listnatých lesů. Může to znít jako paradox: vysoce výkonné Německo není zrovna známé svou přírodou. Existuje však - a je zelená. 

Ceny pro školní rok 2021/ 2022

 Program Německo Cena programu Rozsah datumu narození
 rok169 800 CZK/ 6 500 EUR1.3. 2003 - 31.7. 2006
 semestr149 800 CZK/ 5 800 EUR1.3. 2003 - 31.7. 2006

Základní cena je uvedena v EUR. Cena v CZK je orientační a bude překalkulována v aktuálním kurzu v den úhrady programu.

Konec přijímání přihlášek a odesílám všech podkladů do dané země je 1.4. pro roční nebo semestrální studium od září a 1.10. pro semestrální studium od ledna.

Podrobné informace jak postupovat při přihlášení, jak vypadá organizace studia naleznete zde.
Kompletní ceník programu Rok na střední škole naleznete zde.

V ceně programu zahrnuty

    • zápis a studium na střední škole
    • umístění v hostitelské rodině, přes týden snídaně a večeře, během víkendu plná penze
    • podpora a asistence místního koordinátora
    • podklady k získání studijního povolení
    • orientační setkání před odletem
    • informační balíček
    • nepřetržitá telefonická asistenční služba

Cena nezahrnuje
• Komplexní pojištění
• Dopravu do místa pobytu
• Kapesné (doporučujeme 200-300 EUR)

Pro více informací o studiu střední školy v Německu nás neváhejte kontaktovat


 

Přihlásit se na kurz