Všeobecné informace

Ohlasy studentů


Co říkají naši účastníci o výměnném programu?

HOSTITELSKÁ RODINA
„Bylo pro nás potěšením přijmout Vláďu za nového člena rodiny.  Máme radost, že se v našem světě objevil někdo takový jako on. Jeho rodiče by měli být skutečně pyšni na svého syna - byl zkrátka perfektní. Bude se nám po něm stýskat!
Rodina Hall, Virginia, USA

ŠKOLA - OHLASY
„Soňa Rychlá studovala na naší škole v Elgin ve školním roce 1995-96. Stala se jednou z nejlepších studentek v mé třídě. Je cílevědomá, příjemná a ví, jak využívat svých znalostí. Jsem na ni velmi hrdá!“
Jennifer Smith, Pacific NW History, Elgin High School, Oregon, USA

RODIČE
„V první řadě a jako úplně nejdůležitější sdělení je nejupřímnější poděkování za všechno, co jste pro Jitku udělali. Dovolte nám, abychom vyjádřili svůj obdiv nad tím, že jste se dobrovolně rozhodli obětovat část svého času, pohodlí a nervů ve prospěch úplně (pro vás) cizí studentky. Konečný dopad takovýchto kontaktů mezi oběma národy ocení teprve budoucnost. Jistě se umíte vžít do našich pocitů, když jsme se rozhodovali o tom, zda vůbec Jitku do takovéhoto dobrodružství pouštět. Bylo nám úplně jedno, do jakého státu, města, školy bude chodit nebo jestli její „nová rodina“ bude chudá či bohatá. Přáli jsme si jenom, aby se cítila dobře a bezpečně. Dnes víme, že toto naše přání bylo vyslyšeno a že díky STS jsme mohli mít po celou dobu klidné spaní a dobrý pocit.“
Rodiče Jitky Továrkové hostitelské rodině v Oklahomě

STUDENTI
USA
 „Oceňuji, jak dobře jste nás, studenty a rodiče, na celý rok připravili. Také si vzpomínám, jak jste nám říkali o tzv. kulturním šoku. Doma jsem si to ještě dost dobře neuvědomovala, až tady jsem poznala, že je to tu opravdu jiné.  Výuka je tady hodně kvalitní a než jsem si zvykla na to obrovské množství domácích úkolů, tak jsem myslela, že se z toho zblázním. Teď už je to v pohodě a na posledním „school report“ jsem měla dvě jedničky a tři dvojky. Taky jsem moc ráda, že mám svoji sestru Emu. Zpočátku mi připadalo, že jsme úplně jiné a že se nikdy neskamarádíme. Dnes už si rozumíme a myslím si, že jsem se od ní naučila být štědřejší a přátelštější, podle mého názoru totiž Američani takoví jsou. Tenhle rok je výjimečný. Mohu se sem samozřejmě vrátit, ale už nikdy nebudu součástí rodiny. Příště už jen návštěva, turista, prostě Evropan.
Andrea Fialová, USA

,,Ahojte všichni,Mám se fakt super. Mám perfektní rodinu, lepší snad už ani být nemůže. Ze začátku jsme si sice moc nerozuměly s mou host sister, ale je to pravda, když jsou problémy, musí se o nich hlavně mluvit. A teď jsou z nás kámošky na život a na smrt, no prostě ,,ségry”……”
Kateřina Tomisová, USA

"Výuka je tady hodně kvalitní a než jsem si zvykl na to obrovské množství domácích úkolů, tak jsem myslel, že se z toho zblázním. Teď už je to v pohodě a na posledním "school report" jsem měl dvě jedničky a tři dvojky.  Učitelé jsou skvělí a snaží se mi vycházet se vším vstříc, takže když jsem ze začátku občas něco nestihl, tak to vždycky pochopili."
Leopold Benda, USA, Pennsylvánie

"Tzv. "Research class" byl hodně zajímavý předmět. Každý si vybral dvě novely od jednoho autora a ty jsme "pitvali" celé dva a půl měsíce. Celý "course" pak byl zakončen ústní zkouškou, kde jsme obhajovali naše "research papers" Vypisovali jsme si různé myšlenky, kritiky, tvořili bibliografické karty a stavili si osnovy našich budoucích research papers."
Lukáš Zagata,USA, Pennsylvanie

Výměnný program byl bezva! „Z šedivého centra Prahy na divoký západ a do skalistých hor. Od českého „knedla-vepřa“ do rodiny vegetariánů. Od Honzy, Franty, Jirky a Jitky k Danny, Jessica, Lee a Joseph. Od klidného orientačního běhu v českých lesích na stadiony plných řvoucích fanoušků amerického fotbalu. Kontrasty byly neuvěřitelně velké! Na výměnném pobytu v USA s STS jsem prožil fantastické zážitky, nečekané konfrontace a získal přátelství na celý život. I miss you all my bodies!“
Radovan Mačák, USA

"STS pro mě našla školu na Floridě. Prosadil jsem se tam a dostal jsem nabídku na stipendium na universitu. Po roce jsem se vrátil zpět do USA dodělat si maturitu, abych mohl využít nabídky university. Čeká mě hodně náročné práce, ale na další studia se těším."
Vladimír Pech, USA, Florida

"Milá STS! Chci Vám moc poděkovat za to, že jste mi pomohli k tomu, abych se stala exchange student. Na tenhle rok určitě nikdy nezapomenu, jsem šťastná, že jsem se odhodlala. Je pravda, že jsem se ze začátku trochu bála. Nikdy jsem ještě nebyla, na tak dlouho pryč, ale Američani (moje host family a přátelé) mi pomohli. Cítím se doopravdy jako doma. Nejsem tady jako turista, jsem součástí amerického života, mám tady rodinu, školu,..."
Helena Douchová, USA, Texas

"Můj sen se splnil, při našem vánočním výletu do Seattlu jsem byl na zápasu NBA. Ve škole jsem hrál basketbal ve Varsity týmu a v naší konferenci jsme skončili jako druzí. Našel jsem si tady spoustu přátel a nemůžu si představit, že budu muset taky odjet domů."
Richard Lokos, USA, Montana

"Mnozí si možná říkáte, že takových 10 měsíců je příliš dlouhá doba, ale budete opravdu překvapeni, jak rychle to uběhne. Ani se nenadáte a jsou tady vánoce, pololetí a potom to ubíhá s rychlostí přímo bleskovou a na to, že byste měli jet domů se vám ani nechce myslet. Proto moje poslední a nejpodstatnější rada je - užívejte si každého dne a chopte se každé příležitosti, která se naskytne, v níž můžete zažít něco nového. Nebuďte příliš ostýchaví a prožijete skvělý rok v Americe tak jako já."
Zuzana Pekárková, USA, Kalifornie


Kanada
„Školu jsem si lépe představit nemohl. Ve škole jsem si navolil angličtinu, matematiku, tělocvik a Social Studies. Se všemi předměty jsem byl spokojen a systém, kde si sám volím předměty, mi moc vyhovuje. Učitelé jsou tady moc příjemní a ze všech vyzařuje pozitivní energie. Každý vám se vším porad. Vůbec, lidi jsou v Kanadě moc hodní a příroda je kapitolka sama pro sebe. Měl jsem super rok!“
Jakub Smolík, Kanada

„V Kanadě jsem měla obrovskou školu, a protože v Čechách navštěvuji školu malou, byla jsem z toho ze začátku dost překvapená. Je až neuvěřitelné, kolik různých lidí může člověk na kanadské high school potkat, studentská komunita je tu mnohem pestřejší, což se víc podobá normálnímu životu. Moje hostitelská rodina byla naprosto skvělá a jsem velmi vděčná, že jsem je mohla poznat! Určitě všem Kanadu doporučuji.“
Iva Dušáková, Kanada

Austrálie
Přál bych si, abych si mohl zopakovat školní rok v Austrálii. Chtěl bych znovu o Vánocích surfovat v moři, jezdit po plážích na koni, sejít se opět se všemi kamarády a hlavně s mou „mámou a bratry“. Jít do školy a pak jim všem ukázat, jak se hraje pořádný evropský fotbal… A hlavně cestovat po zemi, kde je sníh, poušť, hory, pláže i dešťový prales.
Jan Mikeš, Austrálie

O Austrálii jsem hodně četla a ještě více slyšela. Lidé, kteří se odtud vrátili mluvili o "největším ostrově světa" v samých superlativech. Když jsem měla možnost vybrat si, ve které z anglicky mluvicích zemích strávím půl roku svého studentského života, nerozhodovala jsem se dlouho. Austrálie je nádherný kout světa s velmi krásnou a rozmanitou přírodou měnicí se téměř na každém  metru při cestě od pobřeží do vnitrozemí. Pobřežní nížiny vystřídají vršky a hory, deštný prales se promění v australskou bush. Australská příroda se liší od té evropské a stejně tak se liší mentalita a způsob života Australanů od životního stylu Evropana.Jediný způsob jak australský život prozkoumat je "stát se na nějaký čas "Australanem"".
Jana Kavříková, Austrálie

Nový Zéland
Nová kultúra, nový život a noví priatelia  mi prinesli vel’a radosti, prekvapení, ale aj sklamaní, s ktorými sa človek učí nové veci. Samostatnost‘ sa tu stala pre mňa samozrejmostˇou, naučil som sa komunikovat‘ s l’udˇmi s každej spoločnosti a diplomaticky riešit každý problém. Nový jazyk mi otvoril dvere do budúcnosti a našiel som si celoživotných priat’el‘ov.
Tomáš Abelovský, Nový Zéland

"Můžu říct, že jsem si vybrala to pravé místo. Je to víc než fantastická země. Ještě jsem nenašla nic, co by se mi tu nelíbilo. Připadám si jako v pohádce. Studenti si mohou být jisti, že se budou mít opravdu dobře. Lidé na Novém Zélandu jsou nejpříjemnější, jaké jsem kdy potkala. Po tak úžasném roce chci všem upřímně doporučit, aby se nebáli vykročit ze všedního života a vyzkoušet si něco nového. Rok v zahraničí je prostě výhra!"
Táňa Sťopočkinová, Nový Zéland

Anglie
"Nyní, když je můj rok na výměnném programu za mnou, mohu říci, že to byl fantastický zážitek. Nejen, že jsem se zlepšila v angličtině, ale poznala jsem i jinou kulturu a jak lidé v této zemi pohlížejí na různé věci. Moje hostitelská rodina byla báječná a já se cítila, že jsem skutečně jako člen rodiny. Lidé v Anglii jsou velmi vstřícní a přátelští. Určitě bych všem výměnný program do Anglie doporučila."
Irene Pirca, Anglie

JAR
V školskom roku 1998/1999 som absolvovala študijný pobyt v JAR. Dostala som sa do 4-člennej rodiny s menšími det’mi. Školský rok začal v januári, preto som hned‘ nastúpila do školy. Zo začiatku som mala problémy s jazykom, pretože před pobytom som študovala nemecký jazyk. No rodina bola skvelá! Zobrala ma za svojho člena už od prvého dňa mojho pobytu a v anglickom jazyku mi čo najviac pomáhala, takže o dva mesiace sa naša komunikácia zjavne skvalitnila. Počas celého roku jsme navštevovali krásy JAR, ktoré boli fascinujíce! Každému by som doporučila práve JAR, pretože člověk tam spozná to, čo nikdy nenájde v Evrópe.
Lucie Lisá, JAR

Francie
Francie je nádherná země. Všichni, které jsem tam potkala, byli ke mně velmi příjemní, otevření a hlavně zvědaví, kdo jsem a jaké to u nás je. Mojí nejlepší kamarádkou byla moje hostitelská máma. Často si píšeme a letošní léto plánuji, že je opět navštívím. Po roce stráveném ve Francii mluvím plynně francouzsky. V budoucnu bych chtěla pracovat v EU a využít tak zkušeností získaných ve Francii. Jednou z nejcennějších zkušeností uplynulého roku je asi to, že jsem se naučila mnoho o sobě samé a stala se sebejistější a samostatnější.
Anna Neumannová, Francie

"Zdravím všechny budoucí exchange studenty, ale zároveň i ty, kteří se stejně jako já z velkých dálek vrátili a poznali tak místo, které se jim stalo novým domovem. Já jsem z Francie přijel s obrovským množstvím zážitků, poznal jsem spoustu krásných a okouzlujících míst, setkal se s novými lidmi, kteří se stali mými přáteli na celý zbytek života.  Strávit rok odděleně od rodičů, přátel a vlastně celého domova se zdá být velice obtížné (a někdy taky je), ale doporučoval bych tuto zkušenost všem, kteří dosud nepoznali, o co jim v životě jde. Prožil jsem fascinující rok ve skvělé rodině, se kterou stále udržuji kontakt a určitě je někdy v budoucnu plánuji navštívit."
Jiří Jančík, Francie

„Francie se pro mě stala jednou z nejkrásnějších zemí, které jsem kdy navštívila. Diky tomuto programu jsem získala mnoho nových kamarádů, nabrala nové zkušenosti a hlavně se zdokonalila ve francouzštině. Rodinu i školu jsem snad nemohla mít lepší, všichni byli otevření a přátelští. Jsem vděčná i svým „biologickým“ rodičům, že mi toto studium umožnili, protože bez nich bych se na tak dlouho a do tak nádherné země nikdy nepodívala.“
Anna Mikesková, Francie

Švýcarsko
Švajčiarsko ako hostiteľskú  krajinu som si vybrala z viacerých dôvodov. Táto krajina  viacerých národov je známa nielen svojou nenahraditeľnou prírodou ale aj výbornou a prepracovanou ekonomikou, čo  bude určite spoznať na priateľstve, pochopení a vytrvalosti voči študentovi. Švajčiarsko ma oslovilo  aj kvôli  jeho lyžiarskym možnostiam, čo  patrí medzi moje koníčky a chcela by som sa im tam popri  štúdiu na kvalitnej škole venovať aj naďalej.
Erika Kočková, Švajčiarsko

Rakousko
Prečo som si vybrala práve krajinu našich susedov? Pre Rakúsko, ako krajinu môjho ročného pobytu, som sa rozhodla najmä preto, lebo už mám s touto krajinou nejaké skúsenosti. V rokoch 2000 a 2001 som sa zúčastnila na jazykových pobytoch v Rakúsku a veľmi sa mi táto krajina zapáčila. Ľudia sú tu veľmi príjemní, dobrosrdeční a ústretoví. Človek sa tam cíti skoro ako doma, rýchlo si nájde priateľov. Počas tohto pobytu by som sa chcela čo najviac zlepšiť v nemčine a prežiť rok plný nových zážitkov a skúseností. Taktiež ma láka predstava štúdia na vysokej škole v tejto krajine.
Katka Danišová, Rakúsko

Německo
„Německo je velmi zajímavá země, životní styl je tu úplně jiný než v Čechách. Nudit se tady určitě nebudete, protože je tady hodně možností, jak využít volný čas. Okolí je taky moc pěkné a udržované. Dejte si ale pozor na německou povahu. Němci berou všechno moc vážně a jsou moc pořádní. Vyskytnou-li se potíže s Vaši hostitelskou rodinou, nic se neděje. Buďte otevření, řekněte, co Vás trápí (stesk po domově, atd). A německá rodina Vám pomůže. Němci mají rádi otevřenost. To je moje zkušenost!“
Veronika Bažantová, Německo

Přihlásit se na kurz