Všeobecné informace

Skotsko "Select" střední školy


 
Skotsko - ráj pro každého, kdo chce kombinovat studium a  zdokonalovat se v golfu.

Přihlaste se ještě dnes!

Školní rok ve Skotsku

Skotsko je autonomní země Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, rozkládající se v severní polovině ostrova Velké Británie a na přilehlých ostrovech (celkem 790). Má přes 5 milionů obyvatel. Skotská vlajka je tmavomodrá s úhlopříčným bílým křížem a skotský národní symbol je bodlák, který mají Skotové rovněž ve znaku (viz Skotské národní znaky). Metropolí Skotska je Edinburgh, v němž od roku 2000 opět zasedá jednokomorový skotský parlament. Největším městem Skotska je však Glasgow, okolo něhož žije v aglomeraci 40 % všech obyvatel Skotska. Vedle angličtiny je úředním jazykem také skotská gaelština a skotština. Gaelštinou hovoří asi 1% Skotů, především na severozápadě Skotska. 1,5 milionů Skotů hovoří také skotštinou.

Zvláštní postavení Skotska
Království skotské bylo nezávislé až do 1. dubna 1707, kdy vzniklo Spojené království Velké Británie. Třebaže je součástí Spojeného království, má svůj nezávislý politický systém a vlastní soukromé i veřejné právo (právo Spojeného království jako takové neexistuje). V tomto ohledu nastala zajímavá situace, která dovoluje skotským poslancům zasedajícím v Britském parlamentu spolurozhodovat o otázkách Anglie, neboť ta nemá svůj vlastní parlament, naproti tomu o určitých skotských záležitostech rozhoduje výhradně Skotský parlament, v němž angličtí poslanci nemají účast.

Skotsko má také svou vlastní měnu - Skotskou libru. Tu v současnosti vydávají tři banky: Bank of Scotland, Royal Bank of Scotland a Clydesdale Bank. Bankovky a mince, jež se tvarem a rozměrem neliší od anglických, jsou v vydávány v několika modifikacích a směňují se s anglickými kurzem 1:1. V zahraničí akceptují skotské bankovky ke směně až na výjimky jen největší banky a směnárny.

Nádherná příroda
Skotsko se nachází v severní třetině ostrova Velká Británie a na přilehlých ostrovech. Rozprostírá se na 78 772 čtverečních kilometrech (30 414 mil²). Pevninskou hranici má pouze s Anglií a to 96 kilometrovou mezi řekou Tweed na východě a zálivem Solway Firth na západě. Nejbližšími sousedy jsou Irsko, vzdálené po Irském moři 30 kilometrů jihozápadně, Norsko, které leží 400 kilometrů východně přes Severní moře a Faerské ostrovy spolu s Islandem, které odděluje od Skotska Atlantský oceán směrem na severozápad.

Ze souostroví vyskytujících se na sever a západ od hlavního skotského území jsou největší Shetlandské ostrovy, Orkneje a Hebridy. Největšími ostrovy pak jsou Mainland (Shetlandy), Lewis, Skye a Mull.

Nejvyšším pohořím je Skotská vysočina, nebo též Highlands, kde je i nejvyšší hora Skotska a zároveň celého Spojeného království Ben Nevis (1344 m nad mořem). Highlands leží v severní a severozápadní části Skotska, je vulkanického původu a je převážně kamenitý. Na tomto území se také nachází mnoho horských údolí (glens) a jezer (lochs). Celá tato oblast byla v době ledové pod souvislou vrstvou sněhu a ledu. Směrem od Highland na východ a jih jsou o poznání úrodnější nížiny, vzniklé usazováním. Sedimenty nahromaděné v těchto částech byly a jsou zdrojem pro zemědělství. I v těchto částech lze najít území vulkanického původu, například kolem hlavního města Edinburgu. Směrem k anglickým hranicím je hojnější výskyt lesního porostu, který byl původně po celém území Velké Británie, ale důsledkem mýcení hlavně během průmyslové revoluce a kvůli stavbě lodí z velké části vymizel. Ve středu země mezi městy Greenock, Glasgow, Stirling a Edinburgh - tzv. Střední pás se nachází velká průmyslová zóna.

Mezi největší řeky patří Clyde a Forth. V menších horských řekách se daří lososům - národní rybě země. Z mnoha jezer Skotska - většina z nich je ledovcového původu - jsou největší Loch Lomond, což je zároveň přírodní rezervace, Loch Ness, v jehož hlubinách prý žije světoznámá příšera (Lochnesska), jejíž existenci se dodnes nepodařilo dokázat a Loch Awe.

Skotská High School
Britský školní systém patří mezi nejstarší na světě. Spojuje tradici s moderními výukovými metodami. Od studentů se očekává, že budou ke studiu přistupovat zodpovědně. Škola vyžaduje aktivní práci v hodinách a velký význam je přikládán i samostudiu.

Aktivity ve volném čase
Z mimoškolních aktivit se nabízí především řada sportů a divadelní nebo výtvarné kroužky. Náš tip! Nezapomeňte na, že golf spatřil světlo světa právě zde. Většina škol nabízí golf jako jeden ze školních sportů.  V průběhu roku určitě navštívíte jistě Edinburgh. Golfisti jistě neopomenou St Andrews.

Ceny pro školní rok 2015/ 2016
Všeobecné školy ve Velké Británii

 Program Skotsko Cena programu Rozsah datumu narození
 rok (září - červen), 10 měsíců208 550 CZK/ 6 045 GBP1.1. 1997 - 31.7. 2000 */
 1 trimestr, start září, 3-4 měsíce187 500 CZK/ 5 445 GBP 1.1. 1997 - 31.7. 2000 */
 1 trimestr, start leden, 3-4 měsíce187 500 CZK/ 5 445 GBP 1.1. 1997 - 31.7. 2000 */
 1 semestr, start září/ leden, cca 5 měsíců198 200 CZK/ 5 745 GBP1.1. 1997 - 31.7. 2000 */
 2 trimestry, start září, 7 - 8 měsíců198 200 CZK/ 5 745 GBP1.1. 1997 - 31.7. 2000 */
 2 roky, Sixth Form College, IB, A-levels375 900 CZK/ 10 895 GBP1.1. 1997 - 31.7. 2000 */

Cena v CZK je orientační a bude překalkulována v aktuálním kurzu v den uzavření smlouvy o studiu.  Cena v CZK je určena pro občany České republiky. Cena ve valutě je pro občany Slovenské republiky.

*/ POZOR!
Studenti mladší 16 let (platí den nástupu na program) musí uhradit juniorský příplatek. Platí pro všechny školy ve Velké Británii.

Konec přijímání přihlášek a odesílám všech podkladů do dané země je 15.4. pro roční nebo semestrální studium od září a 15.10. pro semestrální studium od ledna. Výjimky jsou možné - individuální dohoda.

Podrobné informace jak postupovat při přihlášení, jak vypadá organizace studia naleznete zde.
Kompletní ceník programu Rok na střední škole ve Skotsku naleznete zde.

Přihlásit se na kurz