Všeobecné informace

Studium vysoké školy v USA

Studium v USA
Vyšší vzdělání je založeno na systému bodů (credits). Za každý předmět získává student určitý počet bodů - credits - odpovídající délce a obtížnosti studia daného předmětu. Za jeden školní rok lze získat 24 credits. College a univerzity nabízejí čtyřletá studia, která Vám umožní získat bakalářský titul (Bachelor´s Degree). Studium je možné zahájit na Community College a po dvou letech můžete získat tzv. Associate´s Degree. Po ukončení dvouletého studia na College lze přestoupit na univerzitu a zahájit třetí ročník.

Studium můžete záhájit v letním i zimním semestru. Všeobecnými vstupními požadavky jsou ukončené středoškolské vzdělání a velmi dobrá znalost angličtiny. Každá škola si stanovuje svá vstupní kritéria, která závisí zejména na typu školy, zaměření a destinaci.

Každá škola nabízí různé typy kurzů, seminářů a studijních programů. Mezi neoblíbenější mezi studenty patří např. marketing, management, finance, cestovní ruch, hoteliérství, IT, grafický design a další.

USA
San Francisco - California State University at Hayward
Univerzita se nachází na úpatí hor a školní budovy skýtají pohled na záliv v San Franciscu. Okolí nabízí lákavé destinace jako např. Silicon Valley, San José, Berkley nebo Oakland. Na výlet můžete vyrazit do přírodních rezervací, které jsou hned za městem. California State University at Hayward navštěvuje cca 12 000 studentů. Z toho přibližně 900 studentů pochází ze zahraničí. V kampusu, který se rozkládá na úpatí hor, najdete vše, co budete pro studium potřebovat - vybavené učebny, luxusní knihovnu, připojení k internetu na každém pokoji v rezidencích, tělocvičnu, bazén, taneční studio, tenisové a volejbalové kurty, běžecké dráhy, parky či lezecké stěny. Studentům je k dispozici zdarma autobus. K nejoblíbenějším studijním oborům patří politické vědy, počítačová věda, ekonomie nebo obchod.
Univerzita vyžaduje:
ukončené středoškolské vzdělání
velmi dobrou znalost anglického jazyka - TOEFL na úrovni 520/197 bodů

Časové rozvržení studia
Podzimní trimestr začíná v září a končí v prosinci. Zimní trimestr začíná v lednu a končí v březnu. Jarní trimestr začíná v březnu a končí v červnu.

Školné a zápisné
Zápisné činí přibližně 15 000 Kč. Náklady na denní studium se pohybují cca od 2 400 USD/trimestr.

Ubytování
Studenti mohou být ubytováni ve školních rezidencích za cca 1 820 USD/trimestr nebo v hostitelských rodinách.

San Diego - San Diego State University
San Diego State University navštěvuje asi 35 000 studentů, z toho 2 200 zahraničních studentů. Díky své velikosti může univerzita uspokojit velké množství požadavků studentů a je ideálním místem, kde se mohou zahraniční studenti nerušeně věnovat studiu. Akademická úroveň přiřadila universitě pověst jedné z nejlepších univerzit v USA. K nejpopulárnějším studijním oborům patří business administration, inženýrství, telekomunikace nebo veřejné zdravotnictví. Během semestru musíte získat 12 kreditů. Pro splnění tohoto požadavku nabízí univerzita velké množství předmětů, ze kterých si určitě vyberete. Pokud se rozhodnete pokračovat ve studiu na jiné univerzitě, kredity Vám budou samozřejmě převedeny.
K přijetí na univerzitu musí mít student:
ukončené středoškolské vzdělání
velmi dobrou znalost anglického jazyka - TOEFL na úrovni 550/213 bodů
Časové rozvržení studia

Jarní trimestr začíná v lednu a končí v květnu. Letní trimestr začíná v květnu a končí v srpnu. Podzimní trimestr začíná v srpnu a končí v prosinci.

Školné a zápisné
Zápisné se pohybuje cca kolem 15 000 Kč. Náklady na studium jsou v rozmezí od 4 290 do 4 990 USD za trimestr.

San Jose - San José State University

San José State University byla založena v roce 1857 jako první veřejná instituce pro vyšší vzdělání na západním pobřeží USA. Ze školy, která původně sloužila pro vzdělávání učitelů, se vypracovala a dnes nabízí na 130 studijních oborů. Umístění školy v Silicon Valley nabízí velké množství uplatnění pro absolventy školy. Firmy sídlící v blízkém okolí zaměstnávají nejvíce studentů právě z této university. Škola má cca 28 000 studentů, z celkového počtu tvoří asi 5% studenti ze zahraničí. K nejoblíbenějším studijním programům patří počítačové vědy, informační technologie, inženýrství, management, art & design, psychologie, ekonomie a marketing. Škola přijímá zahraniční studeny na studijní pobyt v délce maximálně 1 roku. Zahraniční studenti získávají status "Study Abroad", což znamená, že nemohou absolvovat kompletní bakalářské studium.

Mezi vstupní kritéria školy patří: ukončené středoškolské vzdělání, velmi dobrá znalost anglického jazyka - TOEFL na úrovni 500/173 bodů

Časové rozvržení studia
Jarní semestr začíná v lednu a končí v květnu. Podzimní semestr začíná v srpnu a končí v prosinci.

Školné a zápisné
Zápisné činí cca 15 000 Kč. Náklady na denní studium - 36 kreditů - se pohybují cca od 7 690 USD/rok. Náklady na studijní materiály činí cca 850 USD.
Škola nabízí ubytování jak v kampusu školy, tak i v hostitelských rodinách či v apartmánech. Náklady se pohybují kolem 10 000 USD za školní rok.

Honolulu - Hawai Pacific University
Hawai Pacific University byla založena v roce 1965. Univerzita je akreditována “Accrediting Commission for Senior Colleges and Universities of the Western Association of Schools and Colleges” a “National League for Nursing”. Škola se skládá ze dvou kampusů, mezi kterými jezdí pravidelný spoj. Hlavní kampus se nachází přímo v centru Honolulu, které představuje obchodní a finanční centrum "pacifického" regionu. Druhý kampus je v okrajové části města přímo na úpatí hory Ko´olau. Od hlavního kampusu je vzdálen asi 8 mil. Do této části je soustředěno především studium oceánografie, mořské biologie a přírodních věd. Škola má přibližně 7 300 studentů v bakalářských programech a cca 1 200 studentů doktorandského a postgraduálního studia. Průměrný počet studentů ve třídě je zpravidla nižší než 25, ale nikdy nepřesahuje víc než 35 studentů. K nejpopulárnějším studijním oborům zde patří reklama, žurnalistika, marketing, mořská biologie a ošetřovatelství.

Mezi vstupní kritéria školy patří:
ukončené středoškolské vzdělání
velmi dobrá znalost anglického jazyka - TOEFL na úrovni 550/213 bodů
Časové rozvržení studia

Jarní semestr začíná v lednu a končí v květnu. Podzimní semestr začíná v září a končí v prosinci.

Školné a zápisné
Zápisné na univerzitu je 15 000 Kč. Náklady na denní studium - 36 kreditů - se pohybují přibližně od 9 360 USD/rok.
Studenti si mohou vybrat z následujících možností ubytování:

Ubytování přímo v kampusu školy, kde je pro studenty vyhrazeno 6 budov s dvou- nebo třílůžkovými pokoji. Kapacita ubytovacího zařízení je 212 studentů. Cena ubytování se pohybuje od cca 6 810 USD/rok a zahrnuje stravu.
Ubytování v bytech na Waikiki Beach. Cena se pohybuje od 2 000 - 3 000 USD/semestr.
Studenti si samozřejmě mohou zajistit i své vlastní ubytování.

Santa Barbara City College
Santa Barbara City College byla založena v roce 1909 a je jednou z nejstarších "community college" v Kalifornii. Školu navštěvuje cca 13 000 studentů. College nabízí studium v oblasti "Associate of Arts" (A.A.) a "Associate in Science" (A.S.) a nabízí také certifikované (třísemestrální) programy v technických a obchodních oborech. K nejoblíbenějším studijním oborům patří multimediální umění, hudba, žurnalistika, podmořské potápění, filmová věda, mezinárodní obchod nebo psychologie.
Mezi vstupní kritéria školy patří:
ukončené středoškolské vzdělání
velmi dobrá znalost anglického jazyka - TOEFL na úrovni 550/213 bodů


Časové rozvržení studia
Jarní semestr začíná v lednu a končí v květnu. Podzimní semestr začíná v červenci a končí v prosinci.

Školné a zápisné
Zápisné činí cca 15 000 Kč. Náklady na denní studium - 12kreditů - se pohybují cca od 1 992 USD/semestr.
Škola nabízí ubytování v hotelích, v hostitelských rodinách, ve studentských rezidencích či na kolejích místních univerzit.

Seattle
North Seattle Community College byla založena v roce 1969 a South Seattle Community College v roce 1966. College se nachází asi 15 minut od centra města a 10 minut od University of Washington. College navštěvuje asi 10 000 studentů cca 40 národností. Studenti zde studují 2 roky a mohou si vybrat z velkého množství technických i uměleckých oborů. K nejoblíbenějším studijním oborům patří informační technologie, grafický design a ilustrace, web design, elektronické obchodování, kreslení, sochařství, návrhářství šperků nebo keramika.
Pro studium na college musí mít studenti:
ukončené středoškolské vzdělání
velmi dobrou znalost anglického jazyka - TOEFL na úrovni 500/173 bodů

Časové rozložení studia
Zimní trimestr začíná v lednu a končí v březnu, jarní trimestr je od dubna do června a podzimní trimestr od září do prosince.

Školné a zápisné
Zápisné činí cca 15 000 Kč. Náklady se na denní studium pohybují od cca 2 349 USD/trimestr. Náklady na studijní materiály činí cca 200 USD a na dopravu cca 200 USD.
Studenti si mohou vybrat mezi ubytováním v hostitelské rodině, studentské rezidenci nebo v apartmánech.

Přihlásit se na kurz